Wielu użytkowników portalu OLX oraz komunikatora Whatsapp zastanawia się jak odzyskać pieniądze, na które zostali oszukani. Niestety teraz na platformie OLX jest spora ilość oszustów oraz złodziejów, którzy żerują na naiwności i głupocie ludzkiej.

Jak nie zostać oszukanym? Zacznijmy od kilku prostych zasad związanych z bezpieczeństwem w sieci oraz korzystania z bankowości. Przede wszystkim najwięcej ludzi daje nabierać się na ogłoszenia/oferty promocyjne gdzie sprzedający, czyli oszust liczy na to, iż ofiara najpierw wpłaci zaliczkę na rzekomego kuriera w kwocie 100 zł lub poda mu kod blik przede wszystkim nieuczciwych sprzedających możemy rozpoznać po naciskaniu nas na jak najszybsze wpłacenie im pieniędzy następnie podczas wymiany wiadomości z nimi notorycznie naciskają, abyśmy im wpłacili jakąś kwotę, która ma być opłatą za wysyłkę towaru czy za jego rezerwację. Następnie wysyłają oni podejrzane linku w celu dokonania przez nas płatności -wielu ludzi podaje swoje dane do bankowości online na podejrzanej stronie, która okazuje się być pułapką. Po wpłaceniu środków zostajemy oszukani a kontakt się urywa. Oszuści często wysyłają link zewnętrzny, który kieruje nas na stronę, która wygląda na serwis usług kurierskich głównie na Whatsappie. Pamiętajcie, aby unikać podejrzanych linków do stron, które w praktyce nie istnieją. Nim wypełnimy formularz na jakiejś podejrzanej stronie i podamy nasze dane bankowe warto jest jednak zawsze zweryfikować istnienie firmy kurierskiej robiąc research, chociażby w google.

Jak zareagować na kradzież danych osobowych? 

Jeżeli masz podejrzenia, że doszło do kradzieży tożsamości, jak najszybciej zgłoś ten fakt na policję. Następnie musisz zastrzec swoje dokumenty w banku oraz masz możliwość założenia konta w systemie informacji kredytowej i gospodarczej, gdzie możesz śledzić „swoją” aktywność kredytową. W przypadku zaciągniętej pożyczki lub kredytu, należy poinformować podmiot, u którego te zobowiązania miały miejsce. 

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać, gdzie podajesz dane karty oraz uważnie czytaj przychodzące do Ciebie wiadomości z różnych komunikatorów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *